تبلیغات
ستاداساتید و دانشجویی رضا رحمانی - رضا رحمانی: حرف حساب من «برنامه» است
 
درباره وبلاگ
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
ستاداساتید و دانشجویی رضا رحمانی
دانشجویان حامی رضا رحمانی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

 

رضا رحمانی: حرف حساب من «برنامه» است

حرف حساب نیاز به چرتکه ندارد

 • برنامه

۸ سال پیش، یعنی قبل از اینکه برای مجلس هفتم کاندیدا بشوم با یک دید کارشناسی و نگاه استراتژیک به وضعیت استان به ویژه تبریز و حوزه اسکو و آذرشهر به یک «برنامه» اجرایی و عملیاتی رسیدم. تفاوت این «برنامه» با سایر «برنامه ها» نگاه استراتژیکی آن بر اساس مزیت های منطقه ای و مقایسه آن با وضعیت موجود بود.

 • مشکل یابی

وقتی که با رای مردم در شبکه تصمیم گیری قرار گرفتم، با همان نگاه و نگرش استراتژیکی و براساس تجربه اجرایی و مطالعاتی، امکانات موجود را شایسته و برآزنده مزیت های استان ندیده و نیافتم. با گروه کارشناسی، اندیشیدیم و مشکل یابی کردیم.

    آیت الله فاضل لنکرانی فرموده بود: « من پنجاه سال است که اسلام می خوانم. خلاصه آن را می گویم: واجباتت را انجام بده، به جای مستحبات، کار مردم را راه بینداز. در قیامت اگر کسی سئوال کرد، بگو فاضل گفته بود.»

   

 •  وضعیت استان

مشکل این بود: طبق اعلام رسمی اداره بررسی های اقتصادی بانک مرکزی، درآمد خانوارهای آذربایجان شرقی اعم از روستایی و شهری پایین تر از میانگین کشوری بود. سهم استان ما از درآمد ملی ۸/۳ بود در صورتی که میانگین کشوری ۲/۵ بود و طبق اعلام مرکز آمار، استان آذربایجان شرقی در طی ۲۰ سال گذشته در مهاجر فرستی رتبه اول را داشت. بنابراین علت مهاجرت هم مشخص بود؛ بیکاری و کمبود درآمد.  

 •  بازیابی حلقه های مفقوده

درد مشخص بود و درمان نیز هم. برای اینکه این نقیصه رفع می شد، بایستی یک سری اقدامات درمانی و نسخه پیچی شروع می شد. فعالیت هایی که از یک طرف ایجاد اشتغال کند و از سوی دیگر رونق و درآمد را به دنبال داشته باشد تا مانع مهاجرت مغزها و سرمایه ها گردد. با این تحلیل، حلقه های مفقود در زنجیره توسعه، خود را نشان می داد. مثلاً با وجود بیش از ۴۰۰ واحد تولیدی قطعه سازی استانی، خط مونتاژ خودرو در استان وجود نداشت این به این معنی بود که حیات و ثبات این واحدها در دورنمای رشد و توسعه در یک خطر جدی به سر می برد. بنابراین ایجاد خط تولید مونتاژ خودرو در تبریز را پیگیری نمودم. لذا در جریان توسعه صنعتی استان باید زیرساخت ها و زیربناها نیز متناسب با آن رشد می کرد.

 

 •  آغاز عملیات اجرایی

آنگاه با این نگرش تکمیل زنجیره، به دنبال توسعه شبکه بزرگراهها و آزاد راهها و همچنین فرودگاه و حمل و نقل ریلی و هوایی رفتیم که مردم عزیز، امروز نتیجه آن را در توسعه فرودگاه تبریز، در استقرار شرکت های هواپیمایی - تکمیل آزاد راه زنجان – تبریز - آزادراه تبریز- بازرگان - آزاد راه تبریز – ارومیه - بزرگراه تبریز- میاندوآب- کرمانشاه تا مرز عراق (جهت گسترش مراودات تجاری و تسهیل رفت و آمد زائرین عزیز عتبات عالیات) بزرگراه صوفیان – سلماس بزرگراه مرند – جلفا- نوردوز - بزرگراه تبریز – بستان آباد – اردبیل - راه آهن دو خطه میانه – تبریز - قطار سریع السیر تهران – تبریز - بزرگراه تبریز – اهر- باکو - بزرگراه اسکو – کندوان - اتوبان تبریز- سهند. لذا به لطف الهی، بدون استثناء مصوبه قانونی همه این پروژه ها اخذ شده و اکثراً اجرای آن یا به اتمام رسیده و یا شروع گردیده است. هنر ما در پیگیری اتوبان ها از جمله اتوبان زنجان – تبریز فشار گذاشتن وزیر وقت و بازدید ۶ مرتبه ای به همراه وزیر از آن پروژه بود. کاری که در این پروژه در طی ۱۰ سال انجام شده بود در طی یک سال به اندازه ده سال گذشته پیش رفت. حتی یک شب با معاون عمرانی استانداری از پروژه بازدید کردیم که عملیات اجرایی آن در ساعت ۲ نصف شب هم ادامه داشت. چنین بود که پروژه به سرانجام رسید. جالب اش این بود که وقتی پروژه تمام شد، دیدیم امکانات بین راهی و رفاهی نیست، علت را جویا شدیم گفتند چون قرار نبود پروژه به این زودی تمام شود، فرصتی برای ایجاد امکانات هم نشد!! پس پروژه ها به این طریق پیگیری شد و پیش رفت. البته سفرهای استانی دولت نیز به این پیگیری ها و تحقق ایده ها کمک کرد و موجب تسریع عملیاتی شدن فکرهای مطرح شده گردید.  

 •  عشق و احساس اجرایی

علاوه بر موارد مطرح شده، برخی پروژه های تکمیل کننده زنجیره نیز از جمله پارک بعثت (صنعت) تبریز- کارخانجات ذوب مس، شهرک فناوری قطعات خودرو- کارخانجات صنعتی انتقال آب ارس و احیای دشت تبریز و غیره در کنار سایر مباحث و موضوعات فرهنگی و رفاهی و عمومی دنبال شد. بنابراین فکر و ایده توسعه استان این است. تفاوت در فکرها باید خودش را در جایی نشان دهد. عشق و احساس من با این پروژه ها زنده است و همان فکر و ایده اولی منجر به چنین پروژه هایی در مسیر توسعه استان شد که ثمره آن در سال های آتی، خود را به بهترین وجه نشان خواهد داد.  

 •  احقاق حق

از طرف دیگر، سالیان متمادی ما در مس سونگون معدن غنی مس داشتیم که بنا به روایتی اسم سونگون، «سون گون» است یعنی ودیعه ای الهی برای تامین آینده این ملت و این مرز و بوم. اما سالیان سال بود مردم ما از این منبع خدادادی هیچ استفاده ای نمی کردند و در چند سالی که فعال بود در حمل کنسانتره خام به استان کرمان بهره برداری می شد! که ارزش افزوده آن شامل حال مردم ما نمی شد. لذا با مسئولیتی که در کمیسیون صنایع و معادن مجلس داشتیم، تولید نهایی مس (شمش مس) را در مس سونگون در برنامه قرار دادیم تا کنسانتره به کرمان منتقل نشود بلکه در خود معدن به شمش مس تبدیل شود که امروز شاهد عملیات اجرایی کارخانه ذوب و پالایش ۲۰۰ هزار تنی در ورزقان هستیم. این پروژه در پازل توسعه استان بدین معنا است که با بهره برداری آن با تولید ۲۰۰ هزار تن مس با احتساب قیمت امروزی به طور متوسط سهم سرانه هر آذربایجانی از تولید ملی را، یک میلیون تومان افزایش می دهد و همان درآمد ۸/۳ درصدی خانوارهای آذربایجانی که ابتدا به آن اشاره شد را افزایش خواهد داد.  

 •  درمان بیماری

شاید در ذهن خیلی ها این سئوال باشد که اصفهان چرا توسعه یافته است و تبریز از آن عقب مانده است؟ پاسخ این سئوال در کنار سایر فاکتورها این است: فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان دلیل رشد آن است. این کارخانه ها سالانه به طور متوسط ۱۰ هزار میلیاد تومان فروش دارند در صورتی که کل فروش بزرگترین کارخانه استان ما یعنی تراکتورسازی حدود ۵۰۰ میلیارد تومان است. این تفاوت فاحشی است. پس دلیل پایین بودن درآمد آذربایجانی ها از اصفهانی ها در اینجاست. ما این درد را یافته ایم و درمان را نیز مهیا کرده ایم و انشاءالله به کمک مردم عزیز، درمان آن را هم خواهیم ساخت و با ایجاد کارخانه های بزرگ این نقیصه را برطرف می کنیم.  

 • آشنایی با یک غول صنعتی

از چند سال پیش با توجه به تجربیات برخی کشورهای در حال توسعه، پیشنهاد احداث پارک صنعت تبریز را با دوستان در معاونت برنامه ریزی استانداری مطرح نمودم. آنها نیز با علاقه مندی آن را بررسی و پیگیری نمودند که پس از کارهای کارشناسی فراوان و کارگروههای قبل از سفر دولت به استان به عنوان پیشنهاد احداث شهرک صنعتی ۱۰ هزار هکتاری به تصویب رسید و در جلسه دولت نیز با حمایت آقای رییس جمهور در ردیف مصوبات قرار گرفت. چند نکته را برای مزید استحضار و خوشحالی علاقه مندان به توسعه آذربایجان و جوانان عزیز در این حوزه نکته وار اشاره می کنم: - کل مساحت شهرک های استان از اول تاسیس تاکنون به صورت تجمیعی ۶ هزار هکتار بود در صورتی که این شهرک ۱۰ هزار هکتار وسعت دارد. - طبق برآورد اولیه کارشناسان امر این شهرک ظرفیت گنجایش قریب به ۳ هزار واحد را خواهد داشت. لازم به ذکر است کل واحدهای فعال استان در حال حاضر ۸ هزار واحد می باشد. - ایجاد این شهرک استفاده از مزیت های منطقه ای آذربایجان یعنی همجواری با اروپا و کشورها CIS و کشورهای همسایه و قفقاز می باشد. - بنا به نظر کارشناسان امر این شهرک ظرفیت ایجاد بیش از یکصد هزار شغل را خواهد داشت. - به بهره بردای رسیدن این شهرک، عقب ماندگی استان از سهم تولید ملی را نه تنها جبران بلکه آن را در موقعیت ممتازی قرار خواهد داد. - این شهرک قادر خواهد بود کلیه ظرفیت های استان ها و شهرستان های همجوار را فعال نماید.  

 •  کسب توفیق و عدم توفیق

درست است اینجانب به لحاظ سوابق کاری و مدیریتی در کمیسیون تخصصی ام در مجلس بویژه مسئولیتم به عنوان نایب رییس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اشرافیت و ارتباط بیشتری با مباحث صنعتی و توسعه ای آن دارم. اما در همه حوزه ها ورود و اقدامات پیگیری مستمر داشته ام. همانطور که ذکر شد برخی از حوزه ها از قبیل راه و ترابری، خط انتقال انرژی، آبرسانی و امثالهم ارتباط تنگاتنگی با مباحث صنعت و توسعه دارد و اینجانب ورود صد در صد داشته ام و در سایر موارد می خواهم با چند تا مثال عزیزان را در جریان قرار دهم. اینجانب توسعه رشته های دانشگاهی و ارتقاء جایگاه علمی استان را به طور مستمر پیگیری نمودم که نتیجه آن در مواردی مثل ارتقاء جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و ایجاد دانشگاه واحد علوم و تحقیقات در استان و ایجاد مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و توسعه رشته های جدید به ویژه در حوزه های فنی، مهندسی و صنعتی در شهرهای مختلف قابل مشاهده است. - در حوزه بهداشت و درمان، پیگیری مستمر در جهت رفع مشکلات مردم و تاسیس تجهیزات مورد نیاز در استانها قابل مشاهده است به نحوی که بر اساس همین پیگیری ها در سفرهای استانی موفق به اخذ مجوز ساخت بیمارستان جایگزین بیمارستان حضرت امام خمینی (ره) تبریز و تامین تجهیزات آن از قبیل دستگاه رادیوتراپی- آنژیوگرافی و امثالهم گردیدیم. که بخش عمده تجهیزات امروزه در مرحله بهره برداری قرار گرفته است که هر روز مردم عزیز از خدمات آن بهره مند می شوند. - در حوزه های دیگر می توانم به حوزه کشاورزی اشاره نمایم که از پروژه های مهم و بسیار تاثیرگذار ما احیای دشت تبریز با انتقال آب از منابع ممکن از قبیل انتقال از حوزه رودخانه مرزی ارس، احداث سد شهید مدنی – انتقال خط دوم آبرسانی به تبریز و تکمیل تصفیه خانه فاضلاب تبریز و طرح انتقال آبهای سطحی قابل ذکر است. برخی پروژه ها هم از جمله مباحث فرهنگی، جلوه های ویژه تبریز، مقبره الشعراء، ربع رشیدی، توسعه بازار تبریز، شهرک صنایع دستی اسکو، شهرک سنگ آذرشهر، شهرک نخودپزان ممقان، مشکل پس روی آب دریاچه ارومیه و مشکلات مبتلا به مناطق آذرشهر، گوگان، جزیره و ایلخچی و همچنین بیمارستان آذرشهر، ایجاد شهرک دامداری، شهرک گلخانه ای، فاضلاب شهرهای اسکو، سردرود، آذرشهر و غیره را نیز پیگیری کرده ایم که بخش هایی از آن پیش رفته و قسمتی دیگر هنوز به نتیجه کامل نرسیده است که به لطف الهی درسالهای آتی به منصه ظهور و عمل خواهد رسید لذا آنچه کرده ام وظیفه بودم و آنچه نکرده ام قصور.  

 •  تفکر و آغاز حرکتی پرشتاب

و پایان بخش بحث اینکه، طرح پروژه های بزرگ را ریختیم و پا پیش گذاشتیم و در اینجا نیز نمی خواهم اوقات مردم عزیز را تلخ کنم ولی در اجرای این پروژه های بزرگ که اشتغال زایی و رونق اقتصادی و افزایش درآمد خانوارها از فواید آن است، نارواها شنیدم و گفتند فلانی چون پروژه های بزرگ تولیدی را پیگیری می کند، در آن شریک است، طرفدار سرمایه گذار است و سهم دارد در صورتی که هیچ وقت، هیچ کدام از شایعات صحت نداشت و هیچ کدام از این شایعات نمی توانست در ذهن عقلا مورد تایید باشد. وضعیت مالی این خادم، نسبت به قبل از نمایندگی مجلس خوب که نشده بلکه بدتر هم شده است و همان زندگی خیابان «قطران» نشینی در خانه پدری را ادامه می دهم اما به لطف رأی و اعتماد مردم توانسته ام با حمایت این فعالیت ها و پروژه های بزرگ، هزاران جوان بیکار این منطقه را با اشتغال به آرامش زندگی خود باز گردانم و گرهی از مشکلات مردم به ویژه روستاها و مناطق محروم و فقیر نشین را باز کنم و به قول آیت الله فاضل لنکرانی که فرموده بود: « من پنجاه سال است که اسلام می خوانم. خلاصه آن را می گویم: واجباتت را انجام بده، به جای مستحبات، کار مردم را راه بینداز. در قیامت اگر کسی سئوال کرد، بگو فاضل گفته بود.» تا جایی که می توانستم در کنار وظایف قانونگذاری در مجلس، کار مردم را راه انداخته ام و اینک نیز با همت مردم عزیز حوزه انتخابیه ام به دنبال طرحی نو هستم. انشاءالله

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


1396/06/16 07:38 ق.ظ
Usually I do not read article on blogs, but I would
like to say that this write-up very forced me to check out and do
it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very nice article.
1396/02/1 10:21 ق.ظ
I'm pretty pleased to find this page. I want to
to thank you for your time due to this fantastic read!!
I definitely enjoyed every little bit of it and I have you saved to fav to check out new
stuff on your web site.
1396/01/24 05:50 ق.ظ
I think that everything published was very logical. But, consider this,
what if you added a little information? I am not saying your information isn't good., but what if
you added a title to possibly get folk's attention? I mean ستاداساتید و دانشجویی رضا رحمانی - رضا رحمانی: حرف حساب من «برنامه»
است is a little boring. You should glance at Yahoo's front page and watch how they create post headlines to grab people interested.
You might add a related video or a related pic
or two to grab readers interested about what you've written. In my opinion,
it might bring your blog a little bit more interesting.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب